Czepkowanie jest ceremonią nawiązująca do symboli związanych z zawodem pielęgniarki i położnej, a jej tradycja sięga 1911 roku, kiedy to po raz pierwszy w Polsce zaczęły nosić go uczennice Szkoły Zawodowych Pielęgniarek Stowarzyszenia PP Ekonomek pw. św. Wincentego à Paulo.
Powrót do tej tradycji obserwujemy na studiach licencjackich prowadzonych w wielu uczelniach w Polsce. Czepki zakładane są absolwentom na znak ukończenia studiów pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo – z czarnym paskiem i na kierunku położnictwo – z czerwonym paskiem. I choć od 1991 roku nie ma obowiązku noszenia czepka, to stanowi on nie tylko integralną część stroju galowego pielęgniarek i położnych, ale również pomimo upływu wielu lat od chwili, w której przestał być używany w praktyce zawodowej, jest ciągle żywy i rozpoznawany w społeczeństwie. Do tej pory wielu pacjentów uważa, że czepek był czytelnym znakiem wskazującym osoby, od których można było oczekiwać pomocy.
Inicjatywa i chęć zorganizowania uroczystości czepkowania zrodziła się wśród studentów kierunków pielęgniarstwo i położnictwo naszego Wydziału, będących w roku akademickim 2014/2015 na III roku studiów. Studenci tego rocznika, przy wsparciu dr n. med. Anity Orzeł-Nowak, opiekuna roku na kierunku pielęgniarstwo, zorganizowali w lipcu 2015 roku po raz pierwszy na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego uroczystość czapkowania.