Opiekunami Koła są: dr Renata Madetko, mgr Magdalena Humaj – Grysztar, mgr Julia Nawrot
Przewodnicząca SKN: Jadwiga Surówka
E-mail: sknopiekipolozniczej.ujcm@gmail.com
Facebook: https://www.facebook.com/sknopiekipolozniczejujcm/
Instagram: https://www.instagram.com/skn_opiekipolozniczej/
Koło zrzesza przyszłe położne, które pragną pogłębić wiedzę z zakresu położnictwa i opieki położniczej, ginekologii i opieki ginekologicznej, neonatologii i opieki neonatologicznej oraz innych dyscyplin nauki o zdrowiu.
Celem działań Koła jest propagowanie wiedzy z zakresu nauk medycznych, humanistycznych i współczesnego położnictwa ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych osiągnięć
z zakresu neonatologii, położnictwa i ginekologii, popularyzowanie najnowszych osiągnięć położnych i kształtowanie odpowiedzialnej postawy zawodowej.
Działalność Koła obejmuje organizację otwartych sesji położniczych dla studentów
i pracowników WNZ oraz zlokalizowanie niszy w badaniach naukowych z zakresu opieki położniczej.
Poprzez pracę w Kole Naukowym studenci położnictwa rozwijają umiejętności:
Działalność na rzecz środowiska studenckiego obejmuje:
– organizację warsztatów edukacyjnych oraz wykładów otwartych
– udział w wydarzeniach uczelnianych takich jak Dzień Otwarty WNoZ, Festiwal Nauki i Sztuki
Działalność na rzecz środowiska lokalnego:
– udział w wydarzeniach sportowych m.in. Bieg Kobiet, BohateRun
– udział w wydarzeniach charytatywnych – Finał WOŚP
– warsztaty i pogadanki zdrowotne dla seniorek
– warsztaty i pogadanki zdrowotne dla młodzieży
– promowanie zawodu położnej wśród różnych grup wiekowych
Zachęcamy do obserwowania naszych profili w mediach społecznościowych, w których na bieżąco przedstawiamy działalność naszego SKN.
WYDARZENIA
Na zorganizowane spotkanie w sali przy ulicy Zamojskiego 58, przybyło około 40 studentów, autorka książki Masaż niemowląt i nie tylko przedstawiła ogólne zasady wykonywania masażu, jego rodzaje i zalety. Spotkanie połączone było
z promocją jej książki , która cieszyła się powodzeniem wśród studentów.
Zainteresowane osoby otrzymały Certyfikat uczestnictwa w szkoleniu.
Z satysfakcją i radością informujemy, że II-gie miejsce na ocenianych 36 posterów, otrzymał plakat Rehabilitacja po mastektomii – masaż limfatyczny przygotowany przez studentkę Magdalenę Gabaja,
we współpracy z dr Renatą Madetko, dr Anną Mierzwą.
05.09.2019r.
Udział w biegu Runmageddon na terenie kopalni KWK Knurów-Szczygłowice
Dwie studentki położnictwa oraz duet łączący położnictwo i zdrowie publiczne – taka drużyna pokonywała śląskie hołdy oraz błoto podczas sobotniego Runmageddonu . Żar lał się z nieba, jednak wspólnymi siłami dotarliśmy do mety. Takiej współpracy położnych oraz absolwentów zdrowia publicznego życzyłybyśmy sobie każdego dnia! Pamiętajcie, razem możemy więcej!
22.09.2019r.
Bieg Kobiet Zawsze PierWsi – stoisko edukacyjne dotyczące profilaktyki raka piersi oraz szyjki macicy, edukacja na temat roli położnej w życiu kobiety
Uczestniczki biegu chętnie odwiedzały nasze stoisko, gdzie ćwiczyły wykonywanie samobadania piersi pod czujnym okiem studentek położnictwa – Jadwigi i Antoniny. Udział w wydarzeniu był okazją do spotkania i rozmowy z kobietami
w różnym wieku, poznania ich potrzeb zdrowotnych oraz osobistych doświadczeń w kontekście profilaktyki raka piersi. Tuż przed rozpoczęciem biegu odbyła się grupowa nauka biegaczek samobadania – wzięło w niej udział ponad 800 kobiet!
17.10.2019r.
Akcja promująca profilaktykę raka piersi w Centrum Fitness Lea
Kontynuując motyw przewodni października, czyli walkę z rakiem piersi, Jadwiga Surówka z SKN przy Pracowni Podstaw Opieki Położniczej pod opieką Magdaleny Humaj-Grysztar edukowała klientki Centrum Fitness Lea. Panie licznie podchodziły do stanowiska edukacyjnego, zadawały pytania dotyczące profilaktyki raka piersi oraz ćwiczyły samobadanie. Po części edukacyjnej odbyła się sesja zdjęciowa której uczestniczki w nagrodę za zaangażowanie w promowanie profilaktyki raka piersi będą mogły wykonać darmowe USG piersi.
7.11.2019r.
Wykład „Co musisz wiedzieć o HIV – teoria, diagnostyka i zasady funkcjonowania Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego”
Gościem prowadzącym wykład inauguracyjny był mgr analityki medycznej ze specjalizacją z mikrobiologii medycznej, doradca punktu konsultacyjno-diagnostycznego (PKD) w Krakowie. Podczas spotkania zostały przedstawione zasady funkcjonowania PKD oraz informacje na temat wirusa HIV (drogi i ryzyko zakażenia, diagnostyka, leczenie).
04.12.2019r.
Spotkanie z Przedstawicielkami Grupy Tęczowy Kocyk
Podczas spotkania wolontariuszki opowiedziały o swojej wzruszającej i trudnej, ale jakże potrzebnej działalności. Wolontariuszki działają dniem i nocą, aby pomóc mamom i rodzinom zmierzyć się z najtrudniejszymi chwilami w życiu – utratą nienarodzonego dziecka. W spotkaniu brało udział 87 osób.
10.12.2019r.
Spotkanie dotyczące profilaktyki raka piersi dla Klubu Senior + w Gminie Świątniki Górne
Panie z Klubu Seniora uczestniczyły w zajęciach dotyczących profilaktyki chorób gruczołu sutkowego oraz zdobywały wiedzę z zakresu samobadania piersi. Teoria została wykorzystana w praktyce, uczestniczki z ogromnym zapałem zabrały się za ćwiczenie technik samobadania na fantomach piersi przygotowanych przez Pracownia Podstaw Opieki Położniczej UJ CM. Rozmowom nie było końca. Jesteśmy pod wrażeniem. Takie spotkania motywują nas do działania!
11-12.01.2020r.
Dziesiątki wyedukowanych kobiet, które spotkałyśmy podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy utwierdzają nas
w tym, że to co robimy jest niezmiernie ważne, a słowa uznania i podziękowania za to co robimy, sprawiają, że coraz bardziej chcemy się rozwijać. Niezmiernie miło nam, że mogłyśmy uczestniczyć w tak cudownym wydarzeniu, być częścią ludzi o wielkich sercach i dołożyć swoją małą cegiełkę.
27.01.2020r.
Wykład „Hipnorodzenie i jego znaczenie w położnictwie”
Głównym założeniem wykładu było przekazanie wiedzy na temat hipnozy przez Panią mgr Kaję Krawczyk, która jest założycielką Hypnos Institute. Mogłyśmy poznać nowe możliwości łagodzenia bólu porodowego oraz prowadzenia porodu, które w Polsce nie są często praktykowane, ani do końca znane przez personel medyczny, czy pary. Niesamowita moc hipnozy może prowadzić do tego, że podczas porodu nie ma potrzeby stosowania żadnych środków farmakologicznych łagodzących ból, a poród jest jeszcze piękniejszym przeżyciem dla kobiety rodzącej i jej partnera.