Perspektywy 2021: UJ CM po raz kolejny liderem w rankingu kierunków medycznych

Analityka medyczna, dietetyka, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, kosmetologia, pielęgniarstwo,  położnictwo, zdrowie publiczne – 9 na 10 rankingowanych kierunków prowadzonych przez UJ CM po raz kolejny znalazło się na pierwszych miejscach Rankingu Kierunków Studiów w kategorii kierunki medyczne i o zdrowiu przygotowywanego przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. W 22. edycji rankingu uczelni akademickich zwyciężył Uniwersytet Jagielloński.

– To wspólny sukces studentów i kadry nauczycielskiej, którego wszystkim gratuluję i za który dziękuję. Sukces tym większy, że część ocenianego roku akademickiego przypadła na czas pandemii, który wymusił na nas wprowadzenie zmian w dotychczasowej, stacjonarnej formie kształcenia. Udało nam się wdrożyć nowe rozwiązania zdalnej nauki, a że zrobiliśmy to z powodzeniem, świadczy nasz tegoroczny sukces  – mówi prorektor UJ ds. CM prof. Tomasz Grodzicki. – Utrzymanie pozycji lidera w kolejnym już rankingu „Perspektyw” to potwierdzenie najwyższej jakość kształcenia naszych studentów.

Ranking Kierunków Studiów Perspektywy to najważniejsza – z punktu widzenia kandydatów na studia – część badania przeprowadzanego od ponad 20 lat przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Stanowi uporządkowaną informację o najpopularniejszych kierunkach studiów prowadzonych w polskich uczelniach akademickich.

W tym roku rankingowanych było 71 kierunków, w tym 10 medycznych. W przypadku 9 z nich: analityka medyczna, farmacja, kosmetologia (Wydział Farmaceutyczny), kierunki lekarski, i lekarsko-dentystyczny, dietetyka (Wydział Lekarski), pielęgniarstwo,  położnictwo, zdrowie publiczne (Wydział Nauk o Zdrowiu) miejsce pierwsze zajął Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum.

Przygotowanie tegorocznego rankingu poprzedzone zostało tzw. wielką kalibracją. Z uwagi na to, że w wykazie kierunków studiów prowadzonych w polskich uczelniach znajdują się aż 1553 nazwy, Fundacja Edukacyjna Perspektywy, wspólnie z uczelniami, dokonała przyporządkowania tych studiów do najpopularniejszych kierunków lub grup kierunków podlegających ocenie rankingowej.

Uroczyste ogłoszenie wyników rankingu odbędzie się dziś podczas gali zorganizowanej w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie. UJ CM reprezentować będą: prodziekan Wydziału Lekarskiego ds. studenckich i programu studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym prof. Jolanta Pytko-Polończyk, prodziekan ds. nauki i rozwoju Wydziału Farmaceutycznego prof. Marcin Kołaczkowski oraz dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu dr hab. Piotr Pierzchalski, prof. UJ.